ABD’nin Gazze için hazırladığı karar tasarısı BM Güvenlik Konseyinde bugün oylanacak

0

Taslak kararda terörizmin her türlüsü kınanırken, Mısır ve Katar’ın benimsediği girişimler takdirle karşılanıyor. Ateşkesin sürdürülebilir bir ateşkese dönüştürülmesinin öneminin altı çizilen tasarıda, “Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği” ve Hamas’ın “bazı üye ülkeler tarafından terör örgütü ilan edildiği” vurgulanıyor.

Taslak kararda Gazze’nin 1967’de işgal edilen toprakların bir parçası olduğu vurgulanıyor ve iki devletli çözüm destekleniyor.

Karar taslağında, “Her taraftaki sivilleri korumak, gerekli insani yardımı sağlamak, acıları azaltmak ve ateşkesin kalan tüm mahkumların serbest bırakılmasıyla birlikte gerçekleşmesini sağlamak için acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması önemlidir” deniyor. . ifadeler kullanıldı.

Taslak kararda, söz konusu ateşkesin, çatışmaların daha sürdürülebilir bir şekilde sona erdirilmesine yönelik koşulların yaratılması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor ve bu yönde diplomatik çabaların artırılması çağrısında bulunuluyor.

Tasarı, tüm tarafları uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye çağırıyor ve sivillerin ve sivil altyapının korunması ve insani yardıma erişimin sağlanması çağrısında bulunuyor.

Taslak karar, Gazze’deki sivillerin zorla yerlerinden edilmesine karşı çıkıyor ve bunun uluslararası hukuku, uluslararası insancıl hukuku ve uluslararası insan hakları hukukunu ihlal edeceğini belirtiyor.

CSUN’UN SEÇİLMİŞ ÜYELERİ DE PROJEYİ HAZIRLIYOR

BM Güvenlik Konseyi’nin seçilmiş 10 üyesi de Gazze’deki duruma ilişkin bir karar taslağı hazırlıyor.

“E-10” karar taslağı olarak bilinen metin, Ramazan ayında Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulunuyor.

Karar taslağında tüm mahkumların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasının yanı sıra insani yardım dağıtımının genişletilmesi ve bunun önündeki engellerin kaldırılması çağrısı da yapılıyor.
Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni iki haftadır kapalı kapılar ardında toplayan Fransa da bir karar taslağı hazırlıyor.

Bu nedenle Fransız projesinin kalıcı bir ateşkese odaklanacağını belirtmek gerekir. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul’a ilişkin 3 anketi birden açıkladı! Farkı “en azından” diyerek açıkladı: Yüzde arttı, azalmadı.
Anayasa Mahkemesi'nin Kadir Özkaya'nın Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.Anayasa Mahkemesi’nin Kadir Özkaya’nın Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Sosyal medya paylaşımı kafaları karıştırdı!  Yarım saat sonra otobüsün altında kaldıSosyal medya paylaşımı kafaları karıştırdı! Yarım saat sonra otobüsün altında kaldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking