Avrupa’ya gidenleri yakından ilgilendiriyor! Özellikle o iki ülke: 50 bin Türk sınır dışı edilecek

0

Avrupa yasadışı kişilere karşı harekete geçti. Bu konuda sert bir karar öncelikle Almanya ve İngiltere’den geldi. Bu ülkeler parlamentolarında yasa dışı yollardan gelen ve “sığınma hakkı bulunmayan” kişilerin hızla sınır dışı edilmesini öngören yasalar çıkardı: Karara göre, İngiltere’ye yasa dışı yollardan giren Türkler Ruanda’da kurulacak bir kampa gönderilecek. Sığınma talepleri reddedildikten sonra ülkelerinin onları geri almaması halinde, sınır dışı edilen diğer ülke vatandaşları Ruanda’da kurulacak kampa gönderilecek.

EN YÜKSEK ORANI TÜRKLER TEMSİL EDİYOR

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Almanya, yasa değişikliğini “hızlı ve kolay sınır dışı etme” durumuyla onayladı. İlk aşamada İngiltere’yle birlikte 50 bin Türk’ün sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Sığınma talepleri yüzde 87 ile en çok reddedilenlerin başında Türkler geliyor ve iki ülkeden sınır dışı edilmeyi bekleyenlerin toplam sayısı 60 bini aştı.

AB ile varılan anlaşmaya göre 2026 yılında Ruanda veya Doğu Avrupa’daki Alman kampları kurulacak.

ehh

POLİSİN YETKİLERİ ARTTI

Almanya Federal Meclisi tarafından dün onaylanan ve yasalaşan, iltica ve sınırdışı durumlarına ilişkin yasayı düzenleyen değişiklik, mevcut uygulamayı önemli ölçüde değiştiriyor.

Değişikliklerin polisin karşılaştığı sorunlara çözüm olması amaçlandı.

Ülkeye yasa dışı yollardan giren veya suç işleyenlerin daha kolay sınır dışı edilmesini sağlayan kararlar şöyle:

POLİSE DAHA BÜYÜK YETKİ: Polis, sığınmacıların yurtlarında veya evlerinde kalan yabancıları tespit etmek amacıyla diğer şüphelileri de arayabilecek. Polise ayrıca gece baskınları yapma ve başkalarının odalarını arama yetkisi de verildi.

DAHA UZUN GÖZALTI: Kaçakların 10 güne kadar gözaltında tutulabileceği belirtildi. Bu süre 28 güne çıkarıldı. Bu nedenle kolluk kuvvetlerine soruşturma ve arama yapması için uzun bir süre verildi. Aynı zamanda sınır dışı edilecek kişinin kısa sürede serbest bırakılması halinde kaçması da engellenecek.

İŞBİRLİĞİ YAPMAYANLARIN TUTUKLANMASI: Polise bilgi vermeyen veya kaçak veya sığınmacı hakkında yürütülen soruşturma sırasında zorluk çıkaran üçüncü kişi gözaltına alınıp bilgi vermeye zorlanabilir. Bilgi verilmemesi gözaltı sebebi olacaktır.

İNSAN TİCARETÇİLERİNE YÖNELİK SINIR DIŞINDA: Ülkeye kaçak göçmen getiren veya kaçak göçmen getirenlere yönelik cezalar ağırlaştırıldı. Bu kişiler bir yıl hapis cezasına çarptırılacak ve tekrar suç işlemeleri halinde sınır dışı edilecekler.

SERİ SUÇLUYU GÖNDERECEKLER: Birçok suça karışan kaçak göçmenler daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilecek. Ayrıca çete kuranlar veya suç örgütü üyeleri de aynı şekilde sınır dışı edilebiliyor.

OSTİZM HAKKINDA ÖZEL HÜKÜM: Yahudi aleyhtarı olanlar veya bu şekilde davrananlar sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya kalacak. Yahudi karşıtları ülkeden sınır dışı edilecek.

İLGİLİ ÜLKELERLE ANLAŞMA: Bu kararların sınır dışı etme davalarını önemli ölçüde artırmayacağı tahmin ediliyor. Bu duruma yönelik kaçak göçmen ihraç eden ülkelerle daha sıkı müzakereler yapılacak. Çünkü birçok ülke suçlu vatandaşlarını geri almak istemiyor ve bunun bir yolunu bulacak.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sinan Ateş suçlamalara sert çıkıştı, sözleri görmezden gelinemez!  Ayşe Ateş itirazını şöyle dile getirdi: Sinan Ateş suçlamalara sert çıkıştı, sözleri görmezden gelinemez! Ayşe Ateş, “Beni takip ettiler, telefonumu dinlediler, evimin fotoğrafını çektiler” diye şikayet etti.
Bitlis'te 8 aylık bebeğin boğazına çengelli iğne sıkıştıBitlis’te 8 aylık bebeğin boğazına çengelli iğne sıkıştı
Canlı yayında ilginç anlar: Herkesin önünde imza attıCanlı yayında ilginç anlar: Herkesin önünde imza attı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking