Bitcoin’in mucidi Craig Wright mı?: İngiltere’de mahkeme karar verecek

0

İngiltere’deki bir mahkeme, Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Avustralyalı yazılım mühendisi Craig Wright’ın dünyanın ilk ve en büyük kripto para birimini icat edip etmediğine karar verecek.

REKLAM

Wright, 2016 yılında Bitcoin’in mucidi olduğunu ve Satoshi Nakamoto takma adını kullandığını iddia etmişti.

Ekim 2008’de yayınlanan ve Bitcoin’e dönüşecek yapının yapısını anlatan “Bitcoin: Merkezi Olmayan Elektronik Nakit Sistemi” teknik incelemesi “Satoshi Nakamoto” takma adı altında yayınlandı.

Kripto para teknolojisini patentlerden muaf tutmak için kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Crypto Open Patent Alliance (COPA) tarafından açılan dava, Wright’ın yalan söylediğini iddia ediyor.

Bir COPA sözcüsü AFP’ye “Bitcoin kavramı başından beri açık kaynaktır” dedi.

Coinbase’in hukuk danışmanlarından Paul Grewal şunları söyledi: “Craig Wright, Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ancak öyle değil. Ancak Wright, büyük mali desteğini kullanarak bu yalanı sürdürdü ve aleyhine sahte davalar açtı. kripto para geliştiricileri.” dedi.

Yaklaşan davanın sonucu, Wright’ın fikri mülkiyet haklarının ihlali iddiasıyla aralarında Coinbase’in de bulunduğu 26 geliştiriciye karşı açtığı başka bir davanın sonucunu belirleyebilir.

COPA, rakipleri tarafından “Faketoshi” lakaplı Wright’ı, kimliği hakkında yalan söylemek ve iddialarını kanıtlamak için sunulan belgeleri tahrif etmek ve manipüle etmekle suçluyor.

X’te kendisini “Bitcoin’in Yaratıcısı” olarak tanımlayan Wright, geçen ay yayınlanan bir gönderide şöyle demişti: “Bitcoin’i ben tasarladım ve dünyaya tanıttım.”

İnternet sitesinde kendisini bir iş adamı olarak da tanımlayan Wright, açtığı bir dizi davaya müdahil oldu ancak bu kez kendisinden kendisini savunması istendi.

Yedi haftalık denemenin sonucu, Wright’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği iddiasıyla aralarında Coinbase’in de bulunduğu 26 geliştiriciye karşı açtığı başka bir davanın sonucunu belirleyebilir.

Avustralyalı iş adamı, şimdiye kadar gizemini koruyan sanal paranın mucidi olduğunu iddia etti ve iddiasını kanıtlamak için BBC ile teknik bilgi paylaştığını duyurdu.

2021 yılında Florida’da açılan bir davada, o dönemde 54 milyar dolar değerinde olan Bitcoin’in yarısının Wright’ın eski iş ortağı Dave Kleiman’ın mirasçılarına ait olduğu iddiası reddedilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking