Dünya 2024’te hangi önemli olaylara sahne olacak?

0

ABD ve Rusya’daki seçimler, Paris Olimpiyat Oyunları ve daha fazlası: Dünya bu yıl ne görecek?

REKLAM

2024 yılı neler getirecek bilinmez ama bu yıl dünyanın tanık olacağı siyasi, kültürel ve ekonomik gelişmeleri belirtilen tarih ve olaylarla derledik:

BRICS grubu genişliyor

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS hükümetlerarası grubu bu yıl beş yeni üyeyi bünyesine kattı. 1 Ocak’tan bu yana Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır ve Etiyopya BRICS’in yeni üyeleri oldu.

Arjantin de BRICS’e katılmaya davet edildi ancak ülkenin yeni başkanı Javier Milei onaylamadı.

Tayvan seçimleri

2024 yılının ilk seçimleri 13 Ocak’ta Tayvan’da yapılacak. Tayvan halkı, ülkenin yeni cumhurbaşkanını üç aday arasından seçecek.

Tayvan’ı topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak gören Çin, bu seçimleri “savaş ile barış arasında bir seçim” olarak nitelendirdi.

Seçim sonuçları ABD ile Çin arasındaki gerilimi artırma riski taşıyor. ABD, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini söylese de demokrasisini destekliyor ve adaya askeri yardım sağlıyor.

Afrika Uluslar Kupası

Fildişi Sahili, 13 Ocak-11 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenecek 34. Afrika Uluslar Kupası’na ev sahipliği yapacak.

İlk maçta ev sahibi Fildişi Sahili, Abidjan’ın kuzeyindeki Alassane Ouattara stadyumunda Gine-Bissau ile karşılaşacak.

Rusya’da seçimler: Putin koltuğundan vazgeçecek mi?

Rusya, cumhurbaşkanlığı seçimi için 17 Mart’ta sandık başına gidecek.

Ülkeyi 20 yıldır yöneten Başkan Vladimir Putin yeniden aday oluyor ve yeniden seçilme şansı yüksek görünüyor.

Putin’in en güçlü rakibi Alexei Navalny şu anda Kuzey Kutbu’nun kuzeyindeki bir ceza kolonisinde 19 yıllık hapis cezasını çekiyor.

Ukrayna’da binlerce Rus askerinin ölümüne ve ülke sınırları içinde defalarca saldırılara yol açan son derece maliyetli bir savaş başlatmasına rağmen Putin hâlâ muazzam bir desteğe sahip.

Hindistan’da genel seçimler

Bu yıl seçim yapacak bir diğer ülke ise Hindistan.

Yüz milyonlarca Hintli, Başbakan Narendra Modi’ye üçüncü dönem vaat eden genel seçimler için Nisan ve Mayıs ayları arasında sandık başına gidecek.

Milliyetçi lider anketlerde önemli bir farkla önde ve kampanyasına Aralık ayındaki eyalet seçimlerinde kazandığı üç büyük zaferin ardından başlayacak.

Ancak, özellikle ülkedeki Müslüman azınlığa karşı devam eden insan hakları ihlalleri, Modi’nin üçüncü dönemine ilişkin endişeleri artırıyor.

Avrupa Parlamentosu yenileniyor

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, bazı üye ülkelerde aşırı sağın yükselişi nedeniyle tarihin en tartışmalı seçimlerinden biri olması bekleniyor.

Avrupalılar, 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında yapılacak seçimlerde merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) hakim olduğu 720 üyeli parlamentonun yenilenmesi yönünde oy kullanacak.

REKLAM

Bu, İngiltere’nin 2020’de Avrupa Birliği’nden resmi olarak ayrılmasının ardından yapılacak ilk seçim olacak.

Olimpiyat meşalesi Paris’te

Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak.

2024 Olimpiyatları 26 Temmuz ile 11 Ağustos tarihleri ​​arasında Fransa’nın başkentinde düzenlenecek. Hentbol, ​​futbol ve ragbi turnuvaları 24 Temmuz’da başlayacak.

Şehir, 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri ​​arasında Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak.

Olimpiyatlarda Rusya ve Beyaz Rusya’dan sporcular, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle takım müsabakaları dışında yalnızca tarafsız olarak yarışabilecek.

REKLAM

Trump mı Biden mı?

ABD’de 2020’de olduğu gibi Kasım ayında da eski ABD Başkanı Donald Trump ile mevcut Başkan Joe Biden arasında seçim yapılması bekleniyor. Ancak koşullar biraz farklıdır.

Trump şu anda dört suçlamayla karşı karşıya ve ABD’nin üçüncü eyaletinde yarışmaktan diskalifiye edildi.

Şu anda Gazze ve Ukrayna’daki savaşların odak noktası olan Biden’a gelince, ABD Temsilciler Meclisi, oğlunun dış ticaret anlaşmalarından uygunsuz bir şekilde kâr elde edip etmediği konusunda soruşturma yürütüyor.

Azerbaycan COP 29’a ev sahipliği yapacak

Petrol ve doğal gaz ülkesi Azerbaycan bu yıl COP 29 iklim zirvesine ev sahipliği yapacak.

Azerbaycan ihaleyi diğer Doğu Avrupa ülkelerinin desteğiyle Aralık ayında kazandı.

REKLAM

Rusya, bir AB ülkesinin yapacağı herhangi bir teklifi veto edeceğini söylemişti.

Neyse ki zirve 11-24 Kasım tarihleri ​​arasında başkent Bakü’de yapılacak.

Gündemin ana konusu “fosil yakıtlardan uzaklaşmanın finansmanı” olmalıdır.

Türkiye’de yerel seçimler

Zorlu 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bırakan Türkiye, bu yıl yerel seçimler için yeniden sandık başına gidecek.

31 Mart’ta belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il meclis üyeleri, başkanlar ve meclis üyelerini belirleyecek seçimler yapılacak.

REKLAM
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking