Gürcistan’ın tarihi sembolü: Svetitskhoveli Katedrali

0

Postcards’ta halen Gürcistan’daki ikinci en büyük kilise binası olan Svetitskhoveli Katedrali’ni keşfediyoruz.

Postcards’ın bu bölümünde, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 20 km kuzeybatısında yer alan, Ortodoksların başlıca ibadet yeri olan Svetitskhoveli Katedrali’ni keşfediyoruz. 1010-1029 yılları arasında inşa edilen katedralde bir çok Gürcü kralın mezarı ve Hz. İsa’nın elbisesi olduğu düşünülen kutsal obje de bulunuyor.

Bu katedral, ülkenin en saygın ibadethanelerinden. Burası İpek Yolu üzerindeki başlıca hac merkezlerinden biriydi. Günümüzde bu duvarların arkasında hala eski ve önemli gelenekler korunuyor.

Bu alan kilise, çan kulesi, kale ve manastırdan oluşuyor. Feodal çağ mimarisinin yüksek sanatsal değerini temsil eden Svetitskhoveli, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Caucasus Üniversitesi’nden tarih profesörü Buba Kudava, Svetitskhoveli’nin Gürcistan için önemini “Bizim için Svetitskhoveli sadece bir kilise, dini bir alan, kutsal bir sığınak ya da kralların mezarlığı değil. Savaşı, inşaatı, yıkımı ve sonra yeniden inşasıyla Gürcistan’ın tüm tarihini kapsayan bir yer.” sözleriyle açıklıyor.

Gürcüce ‘Yaşayan Sütun’ anlamına gelen kilisenin adı da bu tarihin bir temsilcisi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking