Hava saldırısında ailesini kaybeden Gazzeli gazeteci: Çocukların günahı ne?

0

Dahduh’un karısı, oğlu ve kızı bir hava saldırısında öldürülmüştü, bundan iki saat sonra da torununun da hayatını kaybettiği haberini aldı

REKLAM

Katar merkezli Al Jazeera kanalının Gazze Şeridi’ndeki baş muhabiri Veyl Dahduh, çarşamba günü İsrail’in hava saldırısında öldürülen eşi, oğlu, kızı ve torununun cenaze töreninde onlara son kez veda etti.

Dahduh cenazede “Bu çocukların günahı ne? Onlar da mı hedef listesindeydi? (İsrail ordusu) güneydeki sözde güvenli bölgeye gitmelerini söyledi. Ailemde akrabalarının evinde kalıyordu,” ifadelerini kullandı.

Dahduh, nefes aldığı müddetçe ne olursa olsun sessiz kalmayacağı sözünü verdi.

Dahduh, kuşatma altındaki bölgede canlı yayınların yapılmasına yardım ederken yıkıcı haberi aldı. Dahduh’un karısı, oğlu ve kızı bir hava saldırısında öldürülmüştü, bundan iki saat sonra da torununun da hayatını kaybettiği haberini aldı.

Al Jazeera’ya göre Dahduh’un aile üyeleri, İsrail’in insanları güvende kalmaları için gitmeye teşvik ettiği Nuseyrat Mülteci Kampını vuran hava saldırısında öldürüldü.

Diğer bazı akrabaların hâlâ kayıp olduğu ve kaç kişinin öldürüldüğünün belirsizliğini koruduğu belirtildi.

İsrail konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. İsrail ordusu düzenli olarak yalnızca Hamas’ın askeri hedeflerini vurduğunu söylüyor ancak Filistinliler binlerce sivilin de hayatını kaybettiğini belirtiyor. İsrail de Hamas’ı sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçluyor.

Dahduh’un ailesinin 7 Ekim’de başlayan savaş nedeniyle yerlerinden edilen 1 milyondan fazla Gazze sakini arasında yer aldığı ve grev gerçekleştiğinde Nuseyrat’ta bir evde kaldıkları bildirildi.

Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’na göre 6 bin 500’den fazla Filistinli öldürüldü ve 16 bin 297’si yaralandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking