Hollanda açıklarında 2 gündür yanan araç yüklü gemi çevre felaketi endişelerini artırıyor

0

22 kişilik Hint mürettebatından birinin hayatını kaybettiği yangında yavaşlama olduğunu belirten yetkililer, Panama bandıralı geminin dengesini bozmamak için su püskürterek soğutma çalışmalarına sürekli devam edilmediğini belirtti.

Hollanda açıklarında 3 bin araç taşıyan Fremantle Highway adlı yük gemisinde başlayan yangın ikinci gününde de devam ediyor.

22 kişilik Hint mürettebatından birinin hayatını kaybettiği yangında yavaşlama olduğunu belirten yetkililer, Panama bandıralı geminin dengesini bozmamak için su püskürterek soğutma çalışmalarına sürekli devam edilmediğini belirtti. Gemideki ısının hala çok yüksek olduğunu belirten yetkililer bununla birlikte düne oranla yangının yoğunluğunda azalma gözlemlendiğini kaydetti.

Çarşamba sabaha karşı başlayan yangın hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Hollandalı yetkililer, soruşturmayı Panamalı yetkililerle oluşturulacak ortak kurulun yürüteceğini ifade etti.

Geminin ait olduğu Shoei Kisen Kaisha adlı şirket yangının “elektrikli arabalardan kaynaklanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu” ileri sürerken iki ülke tarafından oluşturulacak kurulun mürettebatın olaydaki rolünü araştıracağı da vurgulandı.

Çevre felaketi riski endişelendiriyor

Yangının “günlerce” sürebilme ihtimali ise bölgede bir ekolojik felaket yaşanması riskini artırıyor.

Gemi, Wadden Denizi’ndeki ekolojik açıdan hassas adalardan oluşan takımadaların bir parçası olan Terschelling ve Ameland’ın açıklarında bulunuyor.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilen ve Hollanda, Almanya ve Danimarka’yı kapsayan bölge 10 binden fazla su ve kara türüne ev sahipliği yapıyor.

Fremantle Highway 18 bin 500 tonluk bir gemi ve Singapur’daki son varış noktasından önce Almanya’daki Bremerhaven ile Mısır’daki Port Said arasında seyrediyordu. Çıkan yangın şimdilik bölgedeki uluslararası yük taşımacılığını engellemedi.

Aynı bölgede 2019 yılının başlarında meydana gelen bir fırtınanın ardından dünyanın en büyük konteyner gemilerinden birinden yaklaşık 340 konteyner yuvarlanmış ve kilometrelerce uzunluktaki el değmemiş kıyı şeridini plastik ve polistirenle kirletmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking