IMF, Türkiye’nin büyüme tahminini artırdı

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

IMF son Ekonomik Görünüm raporunda, küresel ekonominin toparlanmaya devam ettiğini ancak büyümenin önümüzdeki iki yıl içinde yavaşlayacağını belirtti

REKLAM

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son tahminine göre küresel ekonomi geçen yıla kıyasla daha az büyüyecek. Geçtiğimiz yıl yüzde 3,5 olan küresel büyüme oranınının 2023 yılında yüzde 3’e düşeceği öngörülüyor.

Öte yandan Türkiye ekonomisinin büyüme tahmini, beklentilerin üzerinde iç talebin etkisiyle 1 puanlık artışla yüzde 4’e yükseltildi. 2024 için büyüme tahmini ise yüzde 3 oldu.

IMF’nin yayınladığı son Ekonomik Görünüm raporunda “Bu oran tarihsel ortalamanın oldukça altında kalmaktadır,” ifadeleri yer aldı.

Rapora göre ılımlı büyüme Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden, dünya genelinde enflasyonu düşürmek için para politikalarının sıkılaştırılmasından, aşırı iklim olaylarının etkilerinden ve kısmen de Covid-19 salgınının uzun vadeli sonuçlarından kaynaklanıyor.

2024 yılı için tahminlerse, temmuz ayında yayınlanan son görünüme göre yüzde 0,1’lik hafif bir düşüşle, küresel olarak yüzde 2,9 büyüme yönünde.

Enflasyon yavaşlıyor ancak yüksek kalmaya devam ediyor

Küresel enflasyon yavaşlamaya devam ediyor; IMF 2022’de yüzde 9,2 olan küresel enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 5.9’a, 2024’te de yüzde 4.8’e düşeceğini tahmin ediyor.

Gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyonun da daha kademeli olmakla birlikte önümüzdeki yıl yüzde 4,5’e gerileyeceği öngörülüyor.

Rapora göre, çoğu ülkenin 2025 yılına kadar hedef enflasyona dönmesi mümkün görünmüyor.

Bu durum, sıkı para politikasının kalıcı olacağı, faiz oranlarının yükseleceği ve ekonominin yavaşlayacağı yönündeki endişeleri artırabilir.

Rapora göre, emtia fiyatları iklim ve jeopolitik şoklar nedeniyle daha oynak hale gelebilir ve bu da enflasyondaki düşüş için ciddi bir risk oluşturuyor.

Raporda ayrıca gıda fiyatlarının yüksek seyretmeye devam ettiği ve Ukrayna’daki savaşın tırmanmasıyla daha da bozulabileceği belirtiliyor.

‘Büyüme dengesiz’

IMF’ye göre ekonomik yavaşlama gelişmiş ekonomilerde daha belirgin.

ABD’nin büyüme görünümü güçlü iç tüketim ve yatırım faaliyetleriyle ümit verici, ancak ülkenin milli gelirinin 2023’te yüzde 2,1 büyüyeceği tahmin edilirken, IMF’nin gelecek yılki tahmini sadece yüzde 1,5.

Euro bölgesi, Ukrayna’daki savaştan daha fazla etkilenmesi nedeniyle daha zayıf bir toparlanma gösteriyor.

IMF, Euro Bölgesi için 2023’te yüzde 0,7 ve 2024’te yüzde 1,2 oranında bir ekonomik büyüme öngörüyor.

Pandemiye bağlı yavaşlama ve emlak sektörü krizinin ekonomik çıktı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu Çin hariç, birçok yükselen piyasa ekonomisi ise güçlü bir trend sergiliyor.

IMF, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bu yıl yüzde 5, 2024 yılında ise yüzde 4,2 oranında büyümesini bekliyor.

Odaklanılması gereken öncelikler

IMF, enflasyon hedeflerinin çok uzağındayken ülkelerin sıkı parasal koşulları sürdürmesinin önemli olduğunu belirtiyor. Ancak daha sonra, temel faiz oranlarının kademeli olarak düşürülmesinin ekonomilerin canlanmasına yardımcı olabileceğini vurguluyor.

REKLAM

Fon, para politikalarının yanı sıra maliye politikalarının da enerji sübvansiyonlarının kaldırılması da dahil olmak üzere tamponları yeniden oluşturması gerektiğini belirtiyor.

Raporda ayrıca yeşil dönüşümün önemi de vurgulanıyor.

Raporun daha önce açıklanmayan bir bölümünde, özellikle yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde (EMDEs) ihtiyaç duyulan iklim yatırımlarının büyük bir kısmının özel sektör tarafından karşılanması gerektiği belirtiliyor.

Raporda, büyük bankaların ve sigorta şirketlerinin iklim politikalarının henüz net sıfır emisyon hedefleriyle uyumlu olmadığı hatırlatılıyor.

IMF ayrıca ülkelerin iklim geçişi için gerekli olan kritik minerallerin ve tarımsal emtianın akışını korumalarını tavsiye ediyor. Bu tür “yeşil koridorların” oynaklığı azaltmaya ve yeşil geçişi hızlandırmaya yardımcı olacağı belirtiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu