Kuzey Kore’de kadınlara şort yasağı getirildi

0

Asya ülkesi Kuzey Kore, katı kurallarıyla tanınıyor. Son olarak kadınların şort giymeleri yasaklandı.

REKLAM

En otoriter ülkeler arasında gösterilen Kuzey Kore’de şort giymek yasaklandı.

Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiği şu günlerde, bu yasak sadece kadınlara uygulanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, kadınların şort giymesinin ‘kapitalist moda’ anlamına geldiğini savunuyor. 

Halkını tecrit altında tutan Pyongyang yönetiminin bu kararı ne anlama geliyor? 

Totaliter ülkeler tarafından yürütülen propagandanın iç yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlayan yayın kuruluşu olan Radio Free Asia, ismini vermek istemeyen bir Kuzey Koreliyle röportaj yaptı.

Bu kişi, ülkede 10 kadının sadece diz üstü pantolon giydikleri için tutuklandığını söyledi.

Kaynak, “Özeleştiri beyanı yazmak ve bir daha şort giyerken yakalanırlarsa yasal sonuçlarla karşılaşacaklarına dair bir belge imzalamak zorunda kaldılar. Pek çok kadın şikayet ediyor, neden erkeklerin şort giyebildiğini ama kadınların giyemediğini soruyor. Yetkililerin bize karşı ayrımcılık yaptığını söylüyorlar” dedi.

Şort yasağı, 2020 yılında kabul edilen ve sözde ‘anti-sosyalist davranışları’ engellemeyi amaçlayan bir yasanın yeni bir parçası.

Bu, Kuzey Kore’de “eşitsizlik” olarak yorumlanan ilk kural değil.

Ağustos ayının başlarında Radio Free Asia, kamusal alanda sigara içme yasağının sadece kadınlarla sınırlandırıldığını bildirdi. 

Kim Jong-Un’un kendisi de bir “sigara tiryakisi”, ancak bu gerçek, kadınlara para cezası uygulamasını engellemedi. 

Bir Pyongan sakini, iki kadının yemek yerken dışarıda sigara içtikleri için para cezasına çarptırıldıklarını ve tekrar yakalanmaları halinde bir ay süreyle çalışma merkezinde hapsedilebilecekleri konusunda uyarıldıklarını bildirdi. 

Şort yasağı aynı zamanda Kuzey Kore’de son zamanlarda görülen ilk kıyafet temelli yasak değil.

Geçen yıl kadınlar ‘kapitalist moda’yı takip ettikleri, yani dar pantolon giydikleri ve saçlarını boyattıkları için kınandı. 

Bir videoda bu kadınlar ‘kapitalist suçlular’ olarak adlandırıldı ve ‘Kuzey Kore tarzı’ olmayan ‘uygunsuz kıyafetler’ giymekle suçlandı.

“At kuyruğu saç, erkekleri tahrik eder”

Kuzey Kore, baskıcı giyim kurallarının uygulandığı tek Asya ülkesi değil.

Japonya da uzun zamandır okul öğrencilerinin iç çamaşırlarının rengine, çoraplarının uzunluğuna ve hatta saç stillerine kadar ne giyebileceklerine dair katı düzenlemeler uyguluyor.

Kız öğrencilerin saçlarını at kuyruğu yapmaları yasak, çünkü tuhaf bir şekilde enselerinin görünmesinin erkek öğrencileri ‘cinsel olarak tahrik edebileceği’ düşünülüyor.

REKLAM

Bu on yıllardır uygulanan bir kural. Buraku kosoku olarak bilinen listede, etek boyu, kaş şekli ve hatta saç rengine ilişkin kurallar sıralanıyor. 

Bazı okullar bu konuda o kadar katı ki, öğrencilerden saçlarının doğal rengini ve dokusunu gösteren fotoğraflı kanıtlar talep ediliyor. 

Öğrencilere, birçoğu tamamen keyfi gibi görünen bu tür kurallar için nadiren bir açıklama yapılıyor. 

At kuyruğunu yasaklayan bazı okullar, daha fazla olmasa da enseyi eşit miktarda ortaya çıkaran bob saç modellerine izin veriyor. 

Buraku kosoku ‘nun geçmişi 1870’lere kadar uzanıyor.

REKLAM

Başlangıçta eğitimin sistematik olarak düzenlenmesi amacıyla getirilen kurallar, 1970’li ve 80’li yıllarda “okullardaki şiddet ve zorbalıkla mücadele” amacıyla daha kısıtlayıcı hale geldi. 

Şikayetler üzerine okullar beyaz dışında herhangi bir renkte iç çamaşırı giyme yasağını kaldırdı. 

Öğrenciler artık gri, siyah ya da lacivert iç çamaşırı giyebilecek; ancak bu kuralın nasıl uygulandığı belirsizliğini koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking