Mor Efrem Süryani Kilisesi: Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inşa edilen ilk kilise

0

2019 yılında Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan bina, 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı

REKLAM

Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir ilk gerçekleşecek ve İstanbulda bir Süryani kilisesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n katılımı ile açılacak.

Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin açılışı öncesinde AFP’ye konuşan İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin “Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana inşa edilen ve kapılarını açacak ilk kilisedir. Çok mutluyuz,” ifadelerini kullandı.

Avrupa yakasında, Türkiye’deki Süryani Hıristiyanların çoğunluğunun ikamet ettiği Yeşilköy semtinde yer alan Mor Efrem Kilisesi, 17 bin üyeli topluluk tarafından finanse ediliyor.

2019 yılında Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan bina, 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı.

Susin “19 Şubat’ta açılışını yapacaktık ama 6 Şubat’taki depremler bizi durdurdu. Çok büyük bir acıydı ülke için. Böyle bir ortamda açılış yapmamız söz konusu olamazdı. Sonrasında da araya ramazan, bayramlar girdi. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılışını gerçekleştireceğiz. Tabii çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok sevinçliyiz.” ifadelerini kullandı.

Ortodoks Süryaniler, İsa’ya ait olduğuna inanılan eski bir dil olan Aramice dua ediyorlar.

1932 yılına kadar Mardin’de bulunan kiliselerinin merkezi bugün Suriye’nin Şam kentinde yer alıyor.

Türkiye’de dini mezheplere ilişkin istatistik tutulmuyor. Ancak mevcut tahminlere göre Hristiyan azınlık nüfusun %0.2’sini oluşturuyor.

Resmi açılışın ardından kilisedeki ilk ayin 15 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking