Novamont, dünyanın ilk çevreci plastik üretim tesisini açtı

0

Meyve ve sebze poşetleri ve alışveriş çantaları, biobutandiol adı verilen yeni bileşik kullanılarak üretiliyor.

REKLAM

İtalyan biyokimya şirketi Novamont, şeker ve su gibi yenilenebilir kaynakları kullanarak plastik üretiminde kullanılan kimyasal bir bileşiğin üretildiği dünyanın ilk tesisini açtı. Meyve ve sebze poşetleri ve alışveriş poşetleri, biyobütandiol adı verilen bir bileşikten yapılır.

Mater-Biotech Fabrikası Genel Müdürü Stefano Dessi, biyo-butandiol’ü şöyle açıkladı:

“Biyobütandiol kimya ya da elektronik gibi farklı sektörlerde sıklıkla kullanılan kimyasal bir bileşiktir. “Genellikle plastik ürünlerde kullanılıyor. Buradaki en büyük yenilik, bu bileşiğin fermantasyon anahtarıyla benzin bazlı maddelerden su ve şeker bazlı kimyasallara dönüştürülebilmesi ve çevre dostu özelliğidir.”

Şimdiye kadar bütandiolün endüstriyel üretimi yalnızca fosil yakıt kaynaklarından gerçekleştiriliyordu. Maddenin biyobütandiol’e dönüşümü yalnızca birkaç gün sürer. Bileşimin fermantasyon süreci küçük bir odada başlar.

Mater-Biotech tesisinin kalite müdürü Enrico Casareto konuyu şöyle açıkladı:

“Üretimin ilk kısmı laboratuvarlarda gerçekleşiyor ve aşının hazırlanmasıyla başlıyor. Dondurulmuş mikroorganizma kültürünü şişenin içine alıyoruz ve ısısı kontrollü bir şişede yetiştirmeye başlıyoruz. “Greftler büyüdükten sonra fermantasyon aşamasına geçiyorlar.”

Fermantasyon aşamasında mikroorganizmalar şekeri biyobutandiole dönüştürür. Bu tekniğin kullanılması yenilenebilir içeriği %36’dan %61’e çıkaracak ve sera gazı emisyonlarını %10 ila 15 oranında azaltacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking