Türkiye haziranda kömürden elektrik üretiminde Almanya ve Polonya’yı geride bıraktı

0

Ember’in verilerine göre, yılın ilk altı ayında Türkiye’nin elektrik üretimi de Almanya ve Polonya’daki düşüşlerin aksine 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Haziran ayında Almanya ve Polonya’yı geride bırakan Türkiye, Avrupa’da kömürle en çok elektrik üreten ülke oldu.

Yılın ilk altı ayı toplamına bakıldığında kömür tüketiminde ilk kez Polonya’yı geçerek Almanya’nın ardından ikinci oldu.

Ember’in verilerine göre, yılın ilk altı ayında Türkiye’nin elektrik üretimi de Almanya ve Polonya’daki düşüşlerin aksine 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu dönemde Türkiye’nin kömür yakıtlı elektrik üretiminden kaynaklanan karbon emisyonu 44 milyon ton karbondioksit ve gaz eşdeğerine ulaştı. Aynı dönemde Polonya’nın karbon salınımı ise 39 milyon ton olarak gerçekleşti. Türkiye’nin önemli bir üreticisi olduğu Güney Avrupa, endüstriyel emisyonlar açısından Doğu Avrupa’yı geçmeye biraz daha yaklaştı.

Gavin Maguire’ın Reuters haberine göre, Türkiye’de kömüre dayalı elektrik üretimindeki artış, son 10 yılın dokuzunda kurulu kapasitedeki artışa paralel geldi. 2022 yılı sonunda Türkiye’nin kömür yakıtlı elektrik üretim kapasitesi 20,49 gigavata yükseldi.

Türkiye’nin kurulu gücü 2018’den bu yana %9’dan fazla artarken, aynı dönemde Almanya’da %15, İtalya’da %20, Romanya’da %44 ve Çekya’da %14 azaldı. Avrupa ekonomisinin en çok kömüre bağımlı olduğu Polonya’da bile net kurulu kapasitede hafif bir düşüş yaşandı.

Yılın ilk altı ayında kömüre dayalı elektriğin Türkiye’deki toplam üretim içindeki oranı yüzde 36’ya yaklaştı.

Yenilenebilir enerjinin payı da arttı

Diğer ülkelerin aksine Türkiye’nin kömür kullanım oranı artarken, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi yüzde 80’in üzerinde arttı.

Temiz kaynaklardan elektrik üretimi 2018 yılından bu yana %40 arttı. Bu dönemde fosil yakıtlardan üretilen elektrik %8 azaldı.

Kömürdeki artış, doğal gaz tüketimindeki keskin düşüşten kaynaklanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking