Ukrayna: Rus savaş gemisi ‘Ivanovets’i Karadeniz’de batırdık

0

Rus savaş gemisi Ivanovets’in çok sayıda insansız hava aracıyla gerçekleştirilen karmaşık bir saldırı sonucu batırıldığı görüldü.

REKLAM

Ukrayna Askeri İstihbaratı (GUR), Kırım açıklarında devriye gezen bir Rus savaş gemisini batırdığını duyurdu.

Askeri istihbarat, Rus füze gemisi “Ivanovets”in batı Kırım’daki Donuzlav Gölü limanında batmadan önce gövdesinden çok sayıda mermiyle vurulduğunu bildirdi.

Savaş gemisinin çok sayıda insansız hava aracı tarafından gerçekleştirilen karmaşık bir saldırı sonucu batırıldığı görüldü.

GÜR’ün paylaştığı gece görüntülerinde, istihbarata ait olduğu açıklanan donanmaya ait insansız hava araçlarının Rus korvetine saldırdığı, korvetin yana yattığı, patladığı ve suya battığı görülüyor.

Kiev tarafından sağlanan videonun sonunda geminin battığı ve sudan sadece pruvanın çıktığı görülüyor.

Ukrayna’nın iddiası henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Kremlin ya da diğer Rus yetkililerden olayla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Ivanovets’in batırılması, Ukrayna’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak eden Rus kuvvetlerine hem stratejik hem de sembolik darbeler indirmeyi amaçlayan Rusya’nın Karadeniz filosuna yönelik saldırılarının sonuncusu olarak kaydedildi.

Dün Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yönelik 50 milyar dolarlık yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

Ancak birçok AB ve ABD parlamenter, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı cephede varlığını gösterememesi nedeniyle askeri ve mali yardımın azaltılması veya en aza indirilmesi çağrısında bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking