“Ukraynalı savaş esirlerinin” bulunduğu iddia edilen Rus askeri uçağı düştü, 74 kişi öldü

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Rus kaynakları, İlyuşin tipi askeri uçağın Rusya ile Ukrayna arasındaki sınır bölgesinde düştüğünü açıklarken, Ukrayna önceki gün Rus saldırısında 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

REKLAM

Rusya, 65 Ukraynalı savaş esiri, altı mürettebat ve onlara eşlik eden üç kişiyi taşıyan Rus askeri nakliye uçağının çarşamba sabahı düştüğünü ve hayatta kalan olmadığını duyurdu.

Bakanlık, Rusya’nın Ukrayna yakınlarındaki Belgorod bölgesindeki kazanın nedeninin araştırıldığını ve özel bir askeri komisyonun kaza mahalline gittiğini söyledi.

Rusya: Belgorod yakınlarında Ukrayna’nın İHA’larını düşürdük

Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, hava savunma sistemlerinin Çarşamba sabahı erken saatlerde batı Rusya’nın Oryol bölgesi üzerinde dört Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Oryol Belediye Başkanı Yuri Parakhin de insansız hava araçlarının kent üzerinde vurulduğunu duyurdu. Parahin, olayda herhangi bir ölüm ya da yaralanmanın yaşanmadığını ancak kentteki çok sayıda apartmanın camlarının kırıldığını söyledi.

Bölge valisi Vyacheslav Gladkov da Çarşamba günü erken saatlerde Belgorod sınır bölgesi üzerinde bir başka Ukrayna insansız hava aracının düşürüldüğünü, herhangi bir can kaybı veya hasar yaşanmadığını söyledi.

Ukrayna’nın bazı sosyal medya hesaplarında S-300 füzesi taşıdığına inanılan İlyuşin II-76 tipi askeri uçağın Ukrayna hava savunması tarafından vurulduğu belirtildi.

Bazı paylaşımlarda uçağın alçaktan uçarak yere çarptığında ateş topuna dönüştüğü görüntülerin yer aldığı iddia edildi.

Rusya’nın saldırısında 18 kişi öldü

Bu açıklamalar Rusya cephesinden gelirken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çarşamba günü erken saatlerde Rusya’nın Ukrayna’nın hava savunmasını aşmak amacıyla düzenlediği büyük füze saldırısında 18 kişinin öldüğünü, 130 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Zelenskiy sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ülkenin ikinci büyük şehri Kharkiv’in bölge valisi Oleh Syniehubov da Rus S-300 füzelerinin Salı günü geç saatlerde şehrin yerleşim bölgelerini vurduğunu, dokuz kişinin yaralandığını ve evlerin hasar gördüğünü söyledi.

Rusya, aksi yöndeki önemli delillere rağmen, güçlerinin sivil bölgeleri vurduğunu reddediyor.

Kış koşullarında uzun menzilli saldırılar artıyor

Washington merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rusya’nın Salı günkü saldırı sırasında Ukrayna’nın hava savunmasında delik açmak için sahte füzeler kullanmış olabileceğini söyledi.

ABD’li bir düşünce kuruluşuna göre Moskova, daha etkili olabilmek için İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden daha fazla balistik füze almayı hedefliyor.

Buzla kaplı 1.500 kilometrelik cephe hattı, her iki tarafın da silah stoklarını yenilemeye çalışması ve savaşın giderek uzun menzilli saldırılara odaklanması nedeniyle büyük ölçüde durgun kaldı.

Analistler, Rusya’nın kış aylarında hava bombardımanı için füze stokladığını, Ukrayna’nın ise yeni tip insansız hava araçlarıyla Rusya içinde saldırılar düzenlemeye çalıştığını söylüyor.

Ukrayna’nın müttefiklerinden askeri yardım talebi devam ediyor

Son haftalarda başkent Kiev ve Kharkiv’i de vuran en ağır Rus saldırısı, Zelenskiy’in Batılı müttefiklerine daha fazla askeri yardım sağlama yönündeki çağrılarını güçlendirdi.

Ukrayna’nın müttefikleri, kaynakları sınırlı olsa bile askeri yardım paketleri göndermeye devam etme sözü verdiler. Ancak Ukrayna’ya açık ara en büyük yardım sağlayan ABD’den gelen yardımlar da siyasi engellerle karşılaştı.

Almanya Savunma Bakanlığı Çarşamba günü Ukrayna’ya altı SEA KING Mk41 çok rollü helikopter gönderme planlarını duyurdu.

REKLAM

Alman hükümeti, savaşın başlangıcından bu yana önemli uçaksavar ve hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere askeri tedarikin yaklaşık 6 milyar avroya ulaştığını bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking