Uzman isimden anne adaylarına öneri: Normal doğumu tercih edin!

0

Öpücük. Dr. Ali Fuat Şengör, op. Dr. Esra Ünal ve Yenidoğan Yoğun Bakım Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Annagür, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kepez ilçesinde 2010 yılında kurulan hastanenin 13 yıldır başarıyla faaliyet gösterdiğini belirten Op. Ali Fuat Şengör, şunları söyledi: “Hedefimiz Antalya’da Kadın Hastalıkları ve Doğum konusunda uzmanlaşmış bir hastane açmak ve ihtiyacı karşılamaktı. 17 civarında yataklı olarak hizmet vermeye başladık. Daha sonra 78 yatağa çıktık. Şu andan itibaren bu Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sonra Antalya’nın en büyük ikinci hastanesi olduğunu belirterek, “Çok sayıda doğumun gerçekleştiği bir hastaneyiz” dedi.

Kadınların çoğunlukla normal doğumu tercih ettiğini dile getiren Şengör, şöyle konuştu: “Doğum fobisini yenerek insanları normal doğuma teşvik ediyoruz. Doğumla birlikte yenidoğanın ayaklarının da güçlendirilmesi için Antalya’nın en fazla yatak sayısına sahip hastanelerinden biriyiz. 2010 yılında yılda 565 doğum olurken, açıldığımızdan bu yana 35.000 bebek doğdu.” Bu da yılda yaklaşık 2000 çocuk anlamına geliyor” dedi.

“Toplumun yüzde 15’i hamile kalmayı başaramıyor”

Bir yıldır düzenli ilişkisi olmasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sorunu yaşayan çift denildiğini belirten Şengör, şöyle konuştu: “Toplumda bu oran her yıl yüzde 15 civarında. Yani çiftlerin yüzde 15’i bir süre içinde gebelik elde edemiyor. 1 yıldır. Kısırlık nedenlerinin %65’i kadın faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Geri kalanı erkek sperm faktöründen kaynaklanmaktadır. Yumurtalıklardan, tüplerden veya rahim yapısından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde de zararlı etkenlerden kaynaklanabilmektedir. Yaş, enfeksiyonlar ve kimyasallar. Evlenme yaşının ve hamileliğin artması da risk oluşturuyor. Kadınlarda enfeksiyonlara bağlı tüplerin tıkanması, “erkeğin sigara içmesi, alkol tüketimi ve ateşli hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkıyor. Bunların bir çözümü var, ailenin sabırlı olması gerekiyor. Eğer bu tedavi filtresinden cevap alamazsak son çare olarak tüp bebek tedavisiyle bebek doğurtuyoruz” dedi.

Yurt dışından ilgi

Şengör, her ay üçüz, yılda ise 100’e kadar ikiz doğum yaşandığını söyledi. Yurt dışından çok sayıda hastalarının bulunduğunu belirten Şengör, şöyle konuştu: “Türk Cumhuriyetlerinden, Rusya’dan ve çevre ülkelerden anne adaylarımız aldıkları tedavi sonrasında bize gelerek bu duyguyu yaşıyorlar. Tüp bebek yaklaşık 3 hafta süren bir süreç. Hastalar ” 3 hafta kaldığında bu süreyi tamamlayacaktır. Türkiye’de tedavi yurtdışına göre daha ucuz ve Türk doktorlar bu konuda daha başarılı. Türkiye teknolojik olarak komşu ülkelerden farklı” dedi.

“Normal doğum istiyoruz”

Öpücük. Dr. Esra Ünal, vakaların yüzde 40’ının normal doğum, yüzde 60’ının ise sezaryen olduğunu söyledi. Bu nedenle ağırlıklı olarak doğal doğumla ilgili çalışmalar yapıldığını söyleyen Ünal, şöyle konuştu: “Anne adaylarına psikolojik rahatlama sağlamak amacıyla gebelik okulu düzenledik. Suda doğumu teşvik etmeye çalışıyoruz. Doğumun rahatlatıcı etkilerinden yararlanmaya çalışıyoruz. kaslarda doğum suyu ve doğum. Hastanemizde 7/24 hizmet vermekte olup, çocuk hastalıkları, doğum ve kadın doğum bölümleri görev yapmaktadır.” “Doktor hizmeti veriyor. Ameliyathane ekibi de aynı sistemle çalışıyor. Ayrıca hastalara genital cinsel ve estetik sorunlarla ilgili sorularımız da oluyor” dedi.

“Başarıyla taburcu olduk”

Ali Annagür, oldukça güçlü bir kadroya sahip olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “20 yenidoğan servisi ve 4 genel yoğun bakım hizmeti veriyoruz. Hemşirelerimiz her çocuğu kendi çocuğu gibi kucaklıyor ve konsepte bakmadan çalışıyorlar. Olağanüstü “400 gram olarak doğan ve başarıyla tedavi edip taburcu ettiğimiz bebeğimiz bizim için büyük bir gurur ve motivasyondu. Kısırlık tedavileri nedeniyle sıklıkla ikiz ve üçüzlerimiz oluyor. 6 kilo 400 gramlık bebeğimizi de sağlıkla taburcu ettik” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking