1948’de yaşanan Nekbe (Büyük Felaket) nedir, Filistinliler için ne anlama geliyor?

0

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal altındaki Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle Filistinliler 15 Mayıs'ı “Nakba” (Büyük Felaket) olarak anıyor.

REKLAM

İsrail'in 15 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarındaki bağımsızlık ilanı, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden bir dizi felaketin başlangıcı oldu.

Arapça'da “Büyük Felaket” anlamına gelen Nekbe'nin, Filistinliler açısından “trajedi, toprak kaybı, katliam, köylerin haritadan silinmesi ve yüzbinlerin zorunlu göçü” olarak görülmesinin üzerinden 76 yıl geçti.

Yaklaşık bir yılda 750 binden fazla Filistinli topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

Nekbe'den sonra işgalini genişleten İsrail, bugün 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'ini ele geçirdi.

Filistinliler bu alanın ancak yüzde 15'ini kullanabiliyor.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeye devam ediyor.

1 milyona yakın Filistinli sınır dışı edildi

Filistinlilerin “Büyük Felaket” anlamına gelen “Nakba” adını verdiği 15 Mayıs günü, Filistin ve İsrail toplumlarının zihinlerinde taban tabana zıt algılanıyor.

İsrailliler için 15 Mayıs, “devlet olma günü” iken, Filistinliler için ise nüfuslarının yüzde 67’sine tekabül eden 957 bin kişinin anayurtlarından zorla uzaklaştırılması, kültürel ve sosyal mirasın yok edilmesiyle başlayan bir felaketler silsilesi anlamına geliyor. kumaş ve bu güne kadar devam ediyor. O tarihten bu yana nüfus arttıkça dünya çapında Filistinli mültecilerin sayısı 5,9 milyona ulaştı. Bunlardan yaklaşık 5,3 milyonu Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) kayıtlıdır.

675 köy ve kasaba yıkıldı

İsrail güçleri Nekbe'de 675 Filistinlinin köy ve kasabasını yok etti, binlerce Filistinliyi öldürdü. Birçok tarihi Filistin şehri de Yahudileştirildi. Bu süreçte Negev bölgesinde yaşayan Bedevi kabileleri yerlerinden edildi. Filistinlilere göre yerleşim yerlerinin isimleri değiştirilerek kültürel kimlik de ortadan kaldırılıyor.

Mülteci kamplarında 5 milyondan fazla Filistinli yaşıyor

Nakba'da sürgüne gönderilen yüz binlerce Filistinli, ülke içinde ve dışında kurulan onlarca mülteci kampında zor koşullar altında yaşamlarını sürdürüyor.

Ülke içinde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı yerlerden biri olan ve İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde 8 mülteci kampı bulunuyor.

Bugün Gazze'de yaşayanların yarıdan fazlası mülteci veya onların birinci derece çocukları ve torunlarından oluşuyor. Bölgenin en büyük kampı olan Cibaliya, 1987 yılında Filistin İntifadasının başladığı yer olarak biliniyor. Filistinlilerin sığındığı komşu ülkeler arasında Lübnan'da 12, Ürdün'de 10 ve Suriye'de 12 mülteci kampı bulunuyor. İsrail'in kuruluşu sırasında topraklarını terk etmek zorunda kaldılar.

Nakbe'nin tarihi 2 yüzyıl öncesine dayanıyor

AA'nın haberine göre Nakba'nın ilk tohumu “Fransız General Napolyon Bonapart'ın fikriyle atıldı, Balfour Deklarasyonu ile şekillendi ve nihayet İsrail'in ilk başbakanı Ben Gurion tarafından somutlaştırıldı. İngiliz General Edmund Allenby Aralık ayında Kudüs'ü işgal etti.” 1917.” Bunu yaparak, Birinci Dünya Savaşı'nda mağlup olan Filistin'in Osmanlı İmparatorluğu'na bağlılığını sona erdirerek “Siyonistlerin” faaliyet göstermesine alan açmış, bölgenin Filistin'e girmesiyle birlikte Filistin'e Yahudi göçü daha da hızlanmıştır. 1917 yılında İngiliz mandasına geçti. İngilizler, Filistin'de bir devlet kurulmasını öngören “Balfour Deklarasyonu” ile İsrail'in kuruluşuna desteklerini ilan ettiler.

İngiliz Mandasından Nekbe'ye

Filistin'in bir Yahudi ve bir Filistin devletine bölünmesi kararı, 29 Kasım 1947'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylandı. Başta Filistinliler olmak üzere Arap ülkeleri karara karşı çıkarken, Siyonistler bunu memnuniyetle karşıladı. Bölünme kararının ertesi günü silahlı örgüt “Haganah”, Yahudilerin ikamet etmesi için hazırlanan alanları ele geçirdi. Filistin'deki İngiliz mandası sona erer ermez, silahlı örgütler 14 Mayıs 1948'de David Ben Gurion tarafından İsrail Devleti'nin kurulduğunu duyurdular. Bu tarihten sonra Yahudilerin “kendilerine ayrılan” bölgelere göçü önemli ölçüde arttı.

İsrail ile Mısır, Suriye, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den oluşan Arap ordusu arasındaki savaş bu göçü engelleyemedi. Bu savaş, 3 Mart 1949'da İsrail'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak kabul edilmesiyle sona erdi. İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve daha sonra dünyadaki çoğu ülke tarafından tanındı.

İsrail Devleti'nin inşası

Kurulacak yeni devletin ilkeleri, modern Siyonizm düşüncesinin kurucusu Theodor Herzl'in başkanlığında 1897 yılında İsviçre'de düzenlenen Pal Konferansı'nda belirlendi.

Herzl, bir Yahudi devleti kurma planının uluslararası onayını almaya çalıştı. Dönemin Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid'i “Filistin'deki Yahudilere toprak edinmeye” ikna edemeyen Herzl, İngiltere'den aradığı desteği almayı başardı. Öte yandan 1950 yılında çıkarılan “Geri Dönüş Yasası”yla İsrail'e göçmen olarak gelen her Yahudi'ye vatandaşlık hakkı tanındı ve Filistin toprakları dünyanın her yerinden gelen Yahudiler için “vatan” ilan edildi.

1948'deki mülteciler birkaç gün içinde geri döneceklerini sanıyorlardı

1948 savaşından sonra İsrail'de yaşayan Arapların en az yüzde 80'ini temsil eden yüz binlerce Filistinli sürgüne gönderildi ya da evlerini terk etmeye zorlandı. 1948'de yerinden edilenlerin çoğu birkaç gün veya hafta içinde evlerine döneceklerini düşünüyordu.

REKLAM

Ancak İsrail onların geri dönmesine asla izin vermedi ve çoğu o zamandan beri yoksulluk içinde yaşıyor. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı'na (UNRWA) göre, Gazze nüfusunun yüzde 80'inden fazlası yoksulluk sınırının çok altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Nakba'dan bu yana 134.000'den fazla insan öldürüldü

Filistin Merkezi İstatistik Enstitüsü'ne göre, İsrail'in kuruluş tarihi olan 1948'den (Nakba – Büyük Felaket) bu yana Filistin içinde ve dışında yaklaşık 134 bin kişi öldürülmüş, 1967'den bu yana ise 1 milyona yakın kişi gözaltına alınmıştı. Kurum, 15 Mayıs 1948'in 76'ncı yıldönümü münasebetiyle Filistin'deki ölümler, tutuklamalar, yerleşim inşaatları ve arazi kamulaştırmalarına ilişkin istatistiki bilgiler içeren bir rapor yayınladı. Sonuç olarak, 1948'den bu yana yaklaşık 134.000 Filistinli ve Arap (Filistin içinde ve dışında) öldürüldü. Yalnızca 7 Ekim'den bu yana Gazze'de en az 14 bin 944'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 34 Filistinli öldürüldü, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 7 bine yakın kişinin cesedi bulunamadı. Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana İsrail askerlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları nedeniyle 492 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Esirler ve Serbest Bırakılan Heyet'in verilerinin de yer aldığı rapora göre, 1967'den bu yana yaklaşık 1 milyon kişi gözaltına alındı. Yalnızca 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da gözaltına alınanların sayısı 8 bin 520'ye ulaştı. Bazıları serbest bırakılırken diğerleri tutuklandı. Nisan ayı sonu itibarıyla İsrail hapishanelerindeki tutuklu sayısı 9.400'e ulaştı; bunların 3.600'ü “idari tutuklu”ydu.

Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim faaliyetleri

Rapora göre 2022 yılı sonu itibarıyla İsrail'in Batı Şeria'daki askeri nokta ve yerleşim alanlarının sayısı 483'e ulaştı. Son dönemde Batı Şeria'daki yerleşimcilerin sayısı çoğu Kudüs'te olmak üzere 745 bin 467'ye yükseldi. 2023 yılında konut inşaatlarında keskin bir artış gözlendi. İsrailli yetkililer, Kudüs dahil Batı Şeria'da 18.000'den fazla yerleşim birimi inşa etme planlarını onayladı. İsrail yetkilileri 2022'de Batı Şeria'da 26 bin dönüm Filistin arazisine el koyarken, bu rakam 2023'te 50 bin 526 dönüme çıktı.

Batı Şeria ve Gazze'de yıkım

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda Gazze'de 104'ü Birleşmiş Milletler'e (BM) ait olmak üzere toplam 89 bin bina tamamen yıkıldı veya ağır hasar gördü. Altyapının, yolların, elektrik ve su şebekelerinin, tarım arazilerinin de zarar gördüğü Gazze'deki savaşın maliyetinin 30 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. İsrail, Batı Şeria'da 2023 yılında 659 bina ve yapıyı kısmen veya tamamen yıktı. Ayrıca 1.333 Filistinli yapı için de ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım emri çıkardı. 2023'te Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri Filistinlilere ve mülklerine karşı 12.161 saldırı düzenledi. Bunlardan 3.808'i mülkiyete ve dini yerlere, 707'si topraklara ve doğal kaynaklara, 7.646'sı ise kişilere karşıydı. Bu saldırılarda 18.964'ü zeytin ağacı olmak üzere yaklaşık 21.700 ağaç zarar gördü veya söküldü.

REKLAM

Filistinliler anılarını canlı tutmaya devam ediyor

Her ne kadar eski Arap köy ve kasabalarının birçoğu çoktan ortadan kaybolmuş olsa da, kolektif hafıza yaşamaya devam ediyor. Aileler, nesillerdir Filistin'de veya çevre ülkelerdeki çeşitli kamplarda yaşamalarına rağmen, atalarının terk etmek zorunda kaldığı şehir ve köyleri evleri olarak görüyor ve geri dönecekleri günü bekliyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking