Böbrek taşında bu belirtilere dikkat

0

KAYNAKCNN TÜRKÇE

Acı yoluyla kendini gösterir. Yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Peki böbrek taşları neden oluşur? Kızılay Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Alper Kafkaslı, “Böbrek taşları ülkemizde en sık görülen ürolojik sorunlardan biri olup, ülkemizde özellikle erkek, kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere her yaş grubunda rastlanabilen bir sorundur. en önemlisi Sıvı alımının kısıtlanması, aşırı tuz tüketimi, oksalat içeriği yüksek gıdalar ve protein tüketimi ana faktörlerdir.” “En önemli sebeplerden biri bu” dedi.

Her 7 kişiden 1'i böbrek hastalığından muzdarip

Böbrek taşının bu belirtilerine dikkat

“AĞRI, BULANTI VE KUSMA ŞİKAYETLERİYLE BAŞLADI”

Uzmanlar, bazı belirtileri gözlemlediğinizde geç kalmadan doktora başvurmanız konusunda uyarıyor. Doç. Dr. Alper Kafkaslı, şunları kaydetti: “Böbrek taşları belirti vermeden ya da ani ağrı, bulantı, kusma, karın ağrısı şikayetleriyle ortaya çıkabiliyor. Özellikle aile öyküsü varsa ve kişide daha önce taş oluşmuşsa tekrarlama ihtimali yüksek. Eğitim yüksek.”

O kadar tutkulu ki! ÇOK tüketiyoruz ama… “Böbrek taşına neden oluyor”

Böbrek taşının bu belirtilerine dikkat

BÖBREK TAŞLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR, TEDAVİSİ VAR MI?

Peki böbrek taşlarını önlemek için ne yapılmalı? Bir tedavisi var mı? Doç. Dr. Kafkaslı, “Taş oluşumunu önlemek için bol su tüketmek, tuz alımını sınırlamak ve lif oranı yüksek, protein oranı düşük gıdaları tüketmek gerekiyor. Tedaviler dış, kapalı böbrek taşının ses dalgasıyla litotripsisi şeklinde olabiliyor. ameliyat veya lazer litotripsi.”

Çocuğunuzun bacağındaki ani kızarıklığın nedeni bu olabilir! İşte o hastalık: Böbreklerde kanamaya neden olabiliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu