Grip belirtileri ve gripten korunmanın yolları

0

Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Yıldız Gören Emnalar, grip virüslerinin neden olduğu grip hastalığının her yıl milyonlarca çocuğu etkilediğini açıklayarak ebeveynlere önemli bilgiler verdi. Doktor, gribin kolaylıkla yayıldığını ve özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, hamilelerde, astım ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişilerde ciddi hastalıklara neden olabileceğini söyledi. Emnalar, bu hastalıklara yakalanan kişilerde ve özellikle 2 yaş altı olmak üzere 5 yaş altı çocuklarda hastaneye yatışa yol açabileceğine dikkat çekti. Dr. Emnalar, grip virüsünün sonbahardan ilkbahara, yani ekimden nisana kadar aktif olduğunu ancak görülme sıklığının aralık ve şubat ayları arasında zirve yaptığını söyledi.

Doktor, gribe yakalanan kişilerin çoğunun birkaç gün ila 2 haftadan daha kısa sürede iyileştiğini söylüyor. Emnalar, şunları söyledi: “Ateş, üşüme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve/veya burun tıkanıklığı, baş ağrısı, vücut ve kas ağrıları, yorgunluk, kusma ve/veya ishal (yetişkinlere göre çocuklarda daha sık görülür) en sık görülen semptomlardır. “Griple ilgili en ciddi komplikasyonlar zatürre, vücut sıvılarının kaybı (dehidrasyon) ve astım ve diyabet gibi kronik hastalıkların kötüleşmesidir” dedi.

“Virüsler konuşma sırasında bile başkalarına bulaşabiliyor”

İnfluenza virüsünün hasta kişinin konuşması, öksürmesi veya hapşırması ile yayıldığını, virüsü içeren damlacıkların yakındaki insanların ağız ve burunlarına bulaştığını anlatan Prof. Emnalar, şunları söyledi: “Ayrıca virüs bulaşmış olan kapı kolu gibi nesnelere dokunup ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunduğunuzda da grip virüsü bulaşabilir. Çocuklarda ve çok hasta kişilerde bu süre daha uzun olabilir. İnsanlar semptomların ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden hastalandıktan sonraki 5-7 güne kadar virüsü başkalarına bulaştırabilirler. “Bu nedenle gribe yakalanan bir kişi, ateşsiz, ateş düşürücü ilaç almadan 24 saat geçene kadar evde kalmalı ve başkalarından uzak durmalıdır” dedi.

“Çocuğunuzun bol su ve sulu yiyecekler içmesine izin verin.”

Önce çocuğun dinlenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Emnalar, “Çocuğunuz okula gidiyorsa hastalık döneminde onu göndermemeye çalışın, kalabalık ortamlardan uzak tutun ve evde istirahat etmesini sağlayın. Bu sizin için faydalı olacaktır. Hasta çocuğun daha hızlı iyileşmesini ve önlenmesi için “Virüs başkalarına yayılmayacaktır. Odayı sık sık havalandırın, odada sigara içilmesine izin vermeyin. “Çok ısıtmayın, mümkünse 70 derecede tutun” dedi. Ayrıca su, çorba, taze sıkılmış meyve suları, çorba, komposto ve bitki çayları gibi besinlerin yanı sıra bol sıvı tüketilmesi, C vitamininden zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi de önerildi.

“Her yıl grip aşısı olun”

Gripten korunmanın en iyi yolunun grip aşısı olduğunu vurgulayan Dr. Emnalar, 6 aydan büyük tüm çocukların ve yetişkinlerin her yıl mümkünse salgın mevsimi başlamadan önce, yani salgın mevsimi başlayana kadar grip aşısı yaptırmalarını önerdi. son. Ekim ayının.

Hamilelik sırasında grip aşısı olursanız bebeğinizin doğumdan sonra grip aşısı zamanı gelene kadar birkaç ay korunduğunu vurgulayan Prof. Emnalar, çocukların gripten korunması için sağlık çalışanlarının da grip aşısı olması gerektiğini söyledi. Aşının gribe karşı koruma sağlamasının yaklaşık 2 hafta sürdüğünü sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking