Pompeii yakınlarındaki antik Roma villasında köle odası bulundu

0

Keşif, Roma döneminde toplumun alt kademelerinde yaşayanlar için hayatın o dönemki gerçekliğini ortaya koyuyor

Pompeii yakınlarındaki bir Roma villasında, yaklaşık 2 bin yıl önce köleler tarafından kullanıldığı sanılan küçük bir yatak odası bulundu.

REKLAM

Oda, Pompeii surlarının yaklaşık 600 metre kuzeyinde yer alan Civita Giuliana villasında bulundu.

Arkeologlar, odanın içinde yalnızca birinde şilte bulunan iki yatak, iki küçük dolap ve içinde iki fare ile bir sıçanın kalıntılarının bulunduğu bir dizi çömlek ve seramik kap ortaya çıkardı.

Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu ayrıntılar, o dönemde toplumun alt kademelerinin içinde yaşadığı güvencesizlik ve kötü hijyen koşullarını bir kez daha ortaya koyuyor” denildi.

Ancak odada yaşayanları hapsedecek herhangi bir kilit ya da zincir izine rastlanmaması dikkat çekti.

Bulunan eşyalar, yalnızca Pompeii çevresinde yer alan benzersiz döküm tekniğiyle yeniden inşa edildi.

Bilim insanlarına göre M.S. 79 yılındaki volkanik patlama nedeniyle eşyalar piroklastik duman tarafından sarılmış ve daha sonra katı toprağa dönüştü. 

Organik maddeler zaman içinde ayrıştıkça, toprakta boş alanlar oluşturdu. Bu alanlar alçı ile doldurulduklarında orijinal şekillerini ortaya çıkarıyor.

Pompeii Arkeoloji Parkı Müdürü Gabriel Zuchtriegel, “Döküm yapma, yani Vezüv’ün patlamasıyla oluşan kül tabakasında kalan boşlukları alçıyla doldurma imkanı, burada büyük olasılıkla hizmetkarların, kölelerin yaşadığı bir odanın neredeyse fotoğrafını elde etmeyi mümkün kılıyor.” diyor.

Civita Giuliana villasında ilk olarak 1907 ile 1908 yılları arasında kazı çalışmaları yürütülmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking